Редакция Autoua.net не может не познакомить читателей с материалом львовского блогера Вячеслава Дяка, который провёл довольно масштабное и местами ироничное исследование проблем платной и бесплатной парковки. Спойлер — проблема преимущественно в головах паркующихся, но есть весьма интересные нюансы, характерные для любого украинского города. Не поленитесь изучить. Материал публикуется с разрешения автора.

Спочатку збудуйте паркінги (оригинал)

01_garage

Отже в продовження попереднього посту пишу наступний, за мотивами найчастіших реплік людей, які негодують, коли їм роблять зауваження за паркування на тротуарі чи пішохідному переході. Водії кажуть “най спочатку паркінги зроблять”, “от збудують підземний паркінг тоді припаркуюсь”.  Ще абсурдніше, коли цими репліками водії, або співчуваючі їм, коментують ситуацію, коли учасники Дайте пройти, чи ще хтось скидаються по 100-200 грн, для встановлення стовпчиків, на секундочку задумайтесь, на тротуарах, де автомобілі незаконно паркуються не даючи людям вільно пересуватись, тобто я би ще їх зрозумів якби стовпцями відбирали в автомобілістів шматки дороги, або парковок, але коли пішоходи проганяють автомобілі зі свого шматка тротуару шириною в півтори метри. Фраза “Замість стовпчиків ліпше б паркінги будували, і так нема де ставити машини, а тут ви ще“, “Хіба бездумним встановленням стовпців вирішиш проблему паркування?”. Тобто вони щиро обурюються що їх виганяють з місця, яке навіть близько не розраховане на них, і пропонують скидатись грошима, для будівництва паркінгу для них, щоб вони вирішили свою проблему паркування. Це при тому, що перед встановленням стовпців, все узгоджується з рай адміністрацією, а після встановлення передається райадміністрації на баланс. Тому запрошую підкат для подальших роздумів на цю тему. Приходить сусід Михайло до свого сусіда Петра на подвір’я щодня срати. Посрав гарненько і пішов собі далі. А Петро вже змучився щодня чистити мешти від Михайлового гімна, та і по подвір’ї навколо “мін” стрибати набридло, вирішив він врешті решт поставити паркан на колодку, та такий що Михайло і не перелізе. І от зранку біжить Михайло, як завжди, на роботу, і перед роботою забігає до Петра щоб відкласти чергову личинку, а тут хоп паркан, та такий що не перескочиш. Михайло, тримаючи вже розстебнуті штани в руках ображено промовляє, “Ех ти Петре, зовсім мене не хочеш зрозуміти, ліпше б туалет збудував”. І пішов срати до сусіда Олега, в якого ще нема паркана. Дещо перебільшено, але думаю десь так.

Отже спершу давайте зрозуміємо кілька базових понять. Буду говорити про 3 види паркінгів.

Наземний, просто розмітка на існуючих поверхнях, дорогах, тротуарах, або спеціально відведені території.

Надземний -  це кілька поверхова будівля, в якій на рівнях, вищих за рівень землі є можливість ставити авто.

Підземний - це кілька поверхів нижче рівня землі.

Паркомісце - це приблизно 11 квадратних метрів. Беремо середні розміри автомобіля класу С. Приблизно 4,5 м довжини і 1,7 м ширини. Додамо ще по 50 см позаду і попереду, і по 15 см з боків, маємо розмір парковки 5,5х2 = 11 кв.м. І то ше скромне досить місце.

Наші водії, вимагають щоб львівська влада, або пішоходи, або пан Тося, зробив їм паркінг, не дуже вдаючись в деталі якого саме виду має бути той паркінг, хоча деякі вимагають багаторівневих, а деякі підземних.  Але жоден з них точно не задумується скільки треба на це грошей і звідки вони мають взятись. Я провів (як порядний диваносотнівець) деяке онлайн дослідження на тему вартості облаштування паркінгів. І нажаль більшість інформації знайшов англійською, яка стосується США. Але потім прикинув, і думаю що можна з легкістю притримуватись їхніх цифр.

  • - Американці кажуть що вартість одного паркомісця на землі, є 4000$ враховуючи що для автомобіля треба не менш як 11 метрів квадратних, виходить приблизно львівська ціна, якщо говорити про вартість землі в центрі Львова. Оскільки це виходить 363$ (4000/11) за квадратний метр землі. Наприклад якщо подивитись оголошення про продаж землі у Львові, то вартість метра квадратного не в центрі, але близько, кн.Ольги, Чорновола, є приблизно 250$-280$. То якщо рахувати вартість землі в центрі міста як 380-400$ цілком прийнятно. Отже можна спокійно казати що вартість львівської землі в центрі, необхідної для облаштування одного паркомісця дорівнює приблизно 4000$. І це мова просто про місце на узбіччі.
  • - Ті ж самі американці кажуть що вартість одного паркомісця в наземній багаторівневій парковці коштує 20000$. Провівши нехитрий підрахунок в якому фігурують тих самих 11 метрів квадратних для одного паркомісця отримаємо 1800$ за квадрат. Але потрібно згадати як виглядають парковки розраховані на багато машин.  parking_plan
  • - За основу я взяв парковку, одного великого львівського супермаркету, і просто окреслив межі можливого поверхового плану багаторівневої парковки. І ось деякі підрахунки. Ми маємо сумарну площу паркомісць, і площу під’їздів до них. Очевидно, що площу доріг, потрібно рівномірно розділити на кількість паркомісць, і отримаємо мінімально потрібну площу будівлі для одного паркомісця, і це вже не 11 метрів а 418/58 + 11 = 18,2 метри квадратних. Але тут ще не враховано міжповерхові переїзди. Тим не менше беремо американську цифру, в 20000$  і ділимо на кількість метрів необхідних для цього паркомісця, тобто 18.2, і що ми отримуємо, приблизно 1100$ за метр квадратний, ринкова ціна львівських площ в центрі міста? Думаю цілком.
  • - І на останок, американці кажуть що одне паркомісце під землею коштуватиме 40000$. Наприклад згідно цієї пропозиції, підземне паркомісце коштує приблизно 10000$. Але варто памятати що то далеко не центр, а окраїна міста, і вартість парковки частково покрита вартістю квартир над парковкою. Якщо ж говорити про центр то 40000$ думаю цілком адекватна ціна для падземних 18ти квадратних метрів.

Отже з інформації з інтернетів і приблизних підрахунків маємо. Що вартість паркомісця під авто на землі 4000$, над землею 20000$, і під землею 40000$. Навіть якщо ці цифри ділити на два, суті то сильно не поміняє.

Спочатку поговоримо про надземні/підземні парковки. Ключова фраза, “Спочатку збудуйте паркінги”. Отже людина паркуючи свій автомобіль на тротуарі пропонує щоб всемогутній Тося збудував паркінг вартістю від 20000$ до 40000$ за місце, і тоді він не буде порушувати. Але тут зразу вступає в конфлікт два фактори.

  1. Підземний/Надземний паркінг не можливо збудувати під кожним/коло кожного будинку, скоріш за все такі паркінги мали б будуватись один на кілька кварталів. Тобто доведеться ставити автомобіль в паркінг а потім трішки прогулятись. Для прикладу візьмемо підземно/надземні паркінги Відня. Мова про центр Відня. У Відні в центральному районі на вулицях можуть паркуватись лише жителі або інші люди які якимось чином причетні до центрального району, і треба отримати дозвіл і заплатити гроші. Просто так зальотний дєятєль не зможе припаркуватись на центральних вулицях Відня, лише у платних гаражах. Так от середня відстань між гаражами 300 метрів. Місцями є і 100метрів а місцями і 700, і більше. Тобто все одно доведеться припаркуватись і прогулятись думаю в середньому метрів 300-400. Ще й заплатити немало грошів. Червоним на мапі якраз позначені гаражі.parking_maps
  2. І тут дивимось другий фактор. Який випливає з попереднього посту  і в якому я казав, що у Львові і без паркінгів можна спокійно припаркуватись і прогулятись 500 метрів. Але ж середньостатистичний автобандерівець під фразою “А нема де ще стати, хай спочатку збудують паркінги”, має на увазі що стати йому немає де, коло конкретної будівлі, конкретного під’їзду, або вікна, і там йому мають зробити паркінг. Бо “я шо буду ходив? я машєну купеу, шоп їздити а не ходети”.

Ну у явімо що всемогутній Тося вирішив збудувати якийсь паркінг, і під словом збудувати, треба обов’язково казати вкласти гроші, бо для багатьох “будівництво” це якийсь казковий механізм. Одним з найкращих місць для цього, може бути майданчик на вул. Вороного.

voronoho

Хоча вважаю, що там краще зробити молодіжний громадський простір, потенціал є.

aawdezdjefg фото: lypneva.com

Там на одному ярусі буде місце десь на 40 автівок. Тобто якщо робити надземний паркінг, то візьмемо хоча б два яруси(робити 1 ярус тупо, бо там вже і так дефакто є парковка, на якій доречі часто є вільне місце), виходить 80 автівок. 80*20000 = 1 600 000$, просто вдумайтесь в цю цифру один мільйон шістсот тисяч доларів. І це всього навсього для 80ти автомобілів. Звісно, що потенційно цим паркінгом можуть скористатись всі 180 000 львівських автовласників (згідно статистики останніх років), але малоймовірно. Тим не менше, чи припаркувалась би героїня наступного фото, в тому паркінгу на Вороного,  і перейшлась би тих 400 метрів до місця де вона зараз(у випадку що їй треба в двері ліворуч)? Питання риторичне.

10006044_621637547890539_650866088_oФото: Дайте Пройти

Але ж ми забули ще один чинник. За які гроші той паркінг мав збудувати Всемогутній Тося. Все ж таки більше як півтори ляма баксів. І тут два варіанти. Пан Тося це наша міська влада, або це незалежний бізнесмен/олігарх/інвестор.

У першому випадку це міська влада, яка всі надходження отримує від всіх платоспроможних жителів міста, плюс якісь там дотації з Києва. Чи логічно буде якщо влада витратить по новому курсу близько 18ти мілйонів гривень(приблизно по 25 грн. з кожного зареєстрованого мешканця Львова, і з дітей, і з пенсіонерів), які фактично є грошима громади, на парковку на якій зможе паркуватись лише 80 чоловік. Та я перший пошлю таку владу подалі. Ніби у Львові вже всі проблеми вирішені і можна будувати парковки такі. Та за ці гроші можна купити як мінімум два трисекційні Електрони. І ще пару майданчиків дитячих.

У другому випадку коли Тося є успішним бізнесменом, то  він має бути альтруїстом і мати лише одну думку в голові “Хто мені видасть  футболку з надписом “я не лох” ? “. Все ж таки півтори ляма то є півтори ляма. Це я до того що бізнесмен вкладаючи гроші не буде робити паркінг безкоштовним, і захоче відбити свої гроші, а пізніше і заробляти на пакінгу.

Все зводиться до того, що такий паркінг має бути платним. Тепер беремо базовий тариф розрахований нашою владою, це 4 грн/год. (в першій паркувальній зоні). При такій ціні і заповненості парковки на 100% і 100% часу, гроші повернуться лише через 6,5 року. І дані розрахунки є дуже грубі бо зовсім не враховано ні податків, ні вартості утримання, ні інфляції, ні того що на парковці має бути виділено 5% місць для інвалідів, які паркуються безкоштовно, тобто реальний термін окупності думаю не менш як 10 років, знову ж таки при 100% заповненості, 100%часу. Що в свою чергу просто не реально, за нормальних умов, а в нас умови зараз ненормальні. А якщо прочитати цю новину і звернути увагу про кількість паркомісць і рівень надходжень, то все вигладає ще більшою журбинкою, навіть ЖУРБИЩОЮ.

До речі поки писав пост то прийшла чудова картинка в Дайте пройти. Де я б сказав видно що мої розрахунки більш менш правильні. Ось ціни на підземний паркінг новозбудованого офісного центру в самісінькому центрі міста на вулиці Наливайка.

rius

І що отримуємо в кінці? А в кінці ми отримуємо цікаву історію під назвою “1 день з життя валсниці маленької червоної машинки”.

Альона прокинулась вранці від звуку будильника на телефоні, який вібродзвінком повз по тумбочці. Блиснувши надкушеним яблучком на задній панельці телефону вона вимкнула будильник, і пішла робити санітарні процедури. О 8:30, вона вийшла з під’їзду сихівської панельки. На сонці, червоним оксамитом виблискував її маленький автомобільчик, який вона лагідно називала “Пустунчик”. І який Альона, з ювелірною точністю, навчилась паркувати майже впритул до входу в під’їзд. Вона завела свою машинку і поїхала на роботу. Як і багато людей на цій планеті, Альона починала свій робочий день о 9тій ранку. В дорозі Альона слухала рускоє радіо, посміхалась привітним пішоходам і ДАІшникам, і здавалось що все буде просто чудово. Ось Альона вже чує вібрацію свого маленького друга, від середньовічної бруківки центральних вуличок міста. Останній світлофор перед роботою, і треба терміново визначитись чи їхати прямо на багаторівневий паркінг, чи повернути праворуч, і десь приткнутись. Червоне світло світлофора горіло лише 30 секунд, і Альоні треба було визначатись. Її мозок за кілька років добирання в центр вже навчився робити цю операцію швидко. Миттєвий підрахунок формули 8 робочих годин, плюс година обід, з 9тої до 6тої, це 9ть годин, парковка коштує 4 грн./год, 9 * 4 = 36 грн. Хмммм, а може ліпшя я візьму сьогодні Панакоту, чи Тірамісу на десерт в обід за ті гроші. Таки да Тірамісу. Тут загорається зелене світло, Альона миттєво смикає перемикач покажчика повороту, повертає праворуч. Помічає що вільних місць куди приткнутись немає, але еврика, вона бачить вільний тротуар. Альона швиденько заїздить передком автомобіля на тротуар, благо є пандус для пішоходів. Виходить з автомобіля, приглядається, та ніби є місце, нічого обійдуть. Пікає сигналкою, дбайливо проводить рукою по елегантній лінії кузова і йде в офіс. За останні роки Альона перепробувала майже всі десерти і коктейлі в навколишніх кафешках. Кінець.

Усі події видумані і будь-які співпадіння імен, кольорів і назв це прикра випадковість.

Ця  я все намагався підвезти до того, що поки в нас в місті і в країні можна порушити правила паркування, і запаркуватись будь-де і як не-будь, і не боятись отримати штраф, ніякі парковки, навіть безкоштовні не допоможуть вирішити питання, тут тільки фізична неможливість стати рагульсько допоможе, тобто стовпці і ще дещо.

Читач подумає що я дурниці говорю, бо ж читач в мене порядний, і всі його друзі порядні. Тоді уявімо що ж було б, якби ті паркінги таки збудували альтруїсти і вони були б безкоштовними. А була б наступна ситуація. Ще більше людей, навіть ті хто зараз уникають їзди в центр (а таких чимало), думали б “так там ж купа нових паркінгів збудували, та ще й безкоштовних, іду в центр”. Ще по дорозі в центр ті люди б розуміли, що то не тільки вони унікальні так подумали, бо ж корок шалений, якщо ще паркінг підземлю можна загнати, то дорогу вже не заженеш. І далі два варіанти, спочатку б до повного заповнення забивались паркінги, а коли там вже б не було місце, то і навколишні тротуари. Хоча я думаю що було б навпаки, спочатку тротуари, а потім паркінги.

Маю пруф. Фоточки будуть з гугла, але дійсність десь така сама а місцями і гірша. Отже якщо з вулиці Смаль-стоцького, подивитись ліворуч в поворот за ТЦ Скриня то видно великий білборд де є знак парковки і написано “ПАРКІНГ. Безкоштовна стоянка”.

parkingSS

І якщо подивитись на той паркінг з іншого виїзду, або зверху то бачимо багато вільного місця.

parkingSS2

parkingSS1

Але націкавіше починається тоді коли глянути на саму вулицю Смаль-Стоцького.

parkingSS3

Скільки машин ми бачимо на тротуарі? Сім. Сім машин, не одну і не дві в яких раптом стався сердечний приступ в вагітної бабусі з поламаною ногою (тому треба було стати під підїзд), а сім машин. Коли буквально в 150 метрів, є цілком безкоштовна і вільна парковка.

Яке тут може бути раціональне пояснення такої поведінки? В мене є дві можливих причини.

1. Бажання підвезти свою дорогоціну сраку по ближче до під’їзду і розуміння того що штрафу ніхто не випише, і покарання не буде. Все більше пояснень, немає. І хоч ти забудуй все що можна в центрі парковками безкоштовними, при теперішньому розкладі з контролем за порушенням паркуваня, це будуть тупо вкладені гроші в землю, ніхто паркуватись не буде. А якщо парковка буде платною то й тим більше не будуть. Тобто будуть, одиниці.

Фото хоч і з гугла, і зараз машин значно більша, та місце на парковці коло Скрині є завжди вільне, а Смаль-Стоцького запаркована ще гірше насправді.

Доречі є приклади здається з Дніпропетровська, де збудували багаторівневий паркінг, а він пустий, зате тротуари навколо запарковані. Фото з фейсбука.

parking_bos

parking_bos1

Ну раз вже пішла така п’янка то згадаю ще один чудовий приклад. ТЦ Кінг-Крос. Там велика наземна парковка і велика підземна парковка. На вихідних там просто жах твориться з паркуванням. Запарковано все і вся, всі вільні дірочки. Я особисто обираю туди просто не їздити у вихідні. Думаєте якщо їм збільшити парковку то питання вирішиться? Це буде дуже тимчасово, оскільки ті хто туди по вихідних не їздить, а таких досить багато, поїдуть знаючи що там буде вільне місце, і з часом їх знову набереться критична маса, і місця знову забракне. Але найголовніше, що по дорозі до Кінг-Кроса, і в самому ТЦ буде стільки народу, що кайфу зїздити туди на кіно наприклад просто не буде. А тим хто вважає що збільшення парковок в центрі вирішить проблему раджу поїхати в КК в неділю в 14:00, гарантую буде цікаво. Знайомі розповідали, як одного разу, їм зайняло проїхати через парковку підземну 50 хв, через корок, і поїхати додому, бо зупинитись тупо не було де. Це хоч і було передноворічною рідкістю, та все ж. А рішення питання дуже просте. Зробіть парковку платною, зразу відсіється частина людей, які оберуть автобус. Коли знову буде проблема і вільного місця не стане, треба просто підняти ціну. І місце знову звільниться. І таким ціновим балансом можна легко контролювати трафік персонального автотранспорту, та ще й заробляти на тому. І не треба дивуватись, в багатьох європейських торгових центрах, паркування давно платне. Бувають випадки коли набравши в ТЦ на певну суму, можна не платити за парковку, і то там діє часове обмеження, в середньому до 2х годин.

І знову ж таки поки писав то з’явились нові докази моїх слів. Парковка коло “А ля мінут” на Героїв УПА. Але її все одно мало. Приклад аудіі на газоні, жук і газель на тротуарі. І ше там купа машин кругом поставлені як не будь. І я гарантую, що збільшивши ту парковку в тричі, автівки з газонів і тротуарів не зникнуть. Оскільки більше вільних паркомісць, провокують більше людей там паркуватись. Попит на безкоштовну парковку ніколи не вгамується, а пропозиція безкоштовної парковки лише провокує до збільшення попиту.

aud

Безкоштовне паркування можна порівняти з безкоштовним хлібом. Якщо якийсь магазин почне видавати безкоштовний хліб, чи зможуть вони втамувати голод людей на той хліб. Дуже сумнівно. Перші дні ходитимуть ті хто справді не може собі купити хліб, потім ті хто може купити пів буханки, і це зрозуміло. Потім ті хто цілу, а потім і ті хто може і 10ть купити, все ж таки безкоштовно. А потім і ті кому взагалі того хліба не треба, просто він безкоштовний, то візьму.

А в нас ще й подібно до Росії є певний культ не покори законам. Гарний пост Варламова. Вартість парковки 80 рублів, десь 2,5 долара. Вартість автомобілів на фото думаю немає сенсу писати, але парковку вони не оплатили, а номера поховали щоб не мати штрафу.

Безпека?

Ще один цікавий аргумент якпопалопаркування, або платного міського паркування. “Я маю тут стати коло вікна, щоб я бачив машєну”, “А за шо я маю платити на парковці, якщо тут ні камер ні охоронця”, “А може я ще за повітря платити буду?”. В голові тих людей є один стереотип який дозволяє платити за парковку, і це безпека. Як в 90х, єдиними платними парковками були огороджені території, з будою і дядьком, бо інакше з машин крали колеса, двірники і т.д. В цілому ж цивілізованому світі платне паркування це виключно оренда землі, на якій стоїть авто.

Допустимо, влада вирішила розмітити крайні смуги доріг під паркінг.  Візьмемо ту ж таки вулицю Стефаника. Її довжина 200 метрів. Ділимо на 6(середня довжина автомобіля 4.3 – 4.5 м), це дорівнює 33ом паркомісцям, нехай буде 30, з врахуванням вільного проміжку, біля виїздів/заїздів в двори будинків. І що ми маємо? Маємо землі на 30*4000=120 000$. Тобто є цілком адекватна комерційна вартість землі. І ця земля є такою самою комунальною власністю як і будівлі, громадський транспорт, стадіони, парки і т.д. Чи справедливо робити користування цією власністю безкоштовним? Спочатку визначати це місце під паркування, тобто надати можливість користуватись цією землею лише 20% населення міста на безкоштовній основі. Звідки такі привілеї? Ця земля порівну належить всім, а не тільки цим 20% хто має авто. Мало того ремонт, прибирання і будь-яке обслуговування цієї ділянки робиться за рахунок всіх платників податків. Навіть тих в кого немає автівок. То може здати це місце ліпше в оренду наприклад під маленькі склади, і там будуть бізнесмени зберігати свої речі, а з прибутку від тої оренди місто буде будувати підземні паркінги(якщо вистачить), купувати нові трамваї, і т.д. А стоп, нащо так складно, давайте здамо цю землю в оренду власникам автівок. І опа що в нас вийшло, за справедливою логікою. Платне паркування.

Мораль Мораль цієї байки така що фраза “Спочатку збудуйте паркінги” в корені неправильна, оскільки вона не тільки не вирішує проблему, а навпаки її погіршує. І алгоритм дій має бути іншим. “Спочатку штрафуйте за неправильне паркування. -> Спочатку зробіть платне паркування -> Спочатку зробіть нормальний громадський транспорт -> Спочатку зробіть вело інфраструктуру -> А  тепер зробіть паркінги, якщо треба.”. Але про це я розповім в іншим разом :)

P.S. Якщо вам таки вдалось прочитати стільки буквів, то ось бонус. Порівнялка Львова і Амстердама. Цифри актуальні на 2012-2013 роки.

lvivamster

З.І. Лінки по темі.

Попередній пост вступ – А де я маю стати

Все що я написав, ще до мене написав Макс Кац, і навіть більше написав, просто російською, і там в нього рублі))), і якщо прочитати його багато букав, то це дуже доповнює картину. І саме так, я після його посту теж став такий вумний, ну не тільки після його, але його пост дуже важливий в просвітлені.

Оплата за повітря від Варламова.

Социалочки

Почитать еще:

Наверное это Донецкие виноваты что во Львове большинство имущих автомобильный транспорт паркуются как жлобы.

Ответить

9 апреля 2014 в 13:44
Mstra
Mstra
35 лет (16 лет за рулем), Харьков
SEAT Altea XL 2014

Причём тут Донецк? Лишь бы ляпнуть.
Проблема одинакова везде, в каждом городе есть мудаки, которые паркуются где попало. Наказывать надо однозначно, иначе за одним мудаком сразу появляются другие на бедном газоне.

Ответить

15 апреля 2014 в 13:34
avatar
неда
25 лет за рулем

еНжи
Лечись, при чем тут Донецк,или памараки бьют в глаза все что связанно с востоком страны?С Mstra соглашусь везде мудаки есть

Ответить

9 апреля 2014 в 13:58
Харизмат
Харизмат
17 лет за рулем, Киев

http://cdn2.shopium.ua/d/mudakparking/c/s/3193ef7c-7761-4e3c-b6dd-9765c6762587.png это про меня :) Как бы не ругались вы сейчас, но не вижу я смысла в газонах, закатал бы их в асфальт и была бы польза для людей. Деревья пусть растут, но между деревьями отличные асфальтированные паркинг места.

Ответить

9 апреля 2014 в 14:37
Stanislav Zayarsky

Как бы зарубежный опыт подсказывает что газоны важная составляющая города :) Можно конечно на своем опыте испробовать так это или нет...

Ответить

10 апреля 2014 в 01:49
Andrew Panasenko
Andrew Panasenko
32 года (8 лет за рулем), Киев
Citroen C4 2012

Да ладно, лучше уже так http://goo.gl/NEuSNE

Ответить

9 апреля 2014 в 14:25
Elenran
Elenran
38 лет (16 лет за рулем), AA
Peugeot 307 5dr 2005, Nissan X-Trail (T31, 2007-2013) 2007

У автора и предыдущий пост на тему весьма и весьма познавательный.
Мысли правильные, сам так делаю, когда ищу место для парковки. Жаль, что многие считают, что машина нужна чтобы задницу прям к двери довозить.

Ответить

9 апреля 2014 в 14:39
Stanislav Zayarsky

Есть такой нюанс, когда классно настроена вело инфраструктура и общественный транспорт, тебе в голову даже не прийдет брать машину и валить куда то. Ну просто не удобно на машине передвигатся становится. Например в прошлом году я впервые сел на велик в Нидерландах, ржавый, старый, но о боже! как он едет! Дорога ровненькая, велик городской с ровной посадкой, мега удобно, просто и полезно для здоровья!

Ответить

21 июня 2014 в 00:18
avatar

В большинстве согласен. Не понятен только следующий момент: "І ця земля є такою самою комунальною власністю як і будівлі, громадський транспорт, стадіони, парки і т.д. Чи справедливо робити користування цією власністю безкоштовним? "
А чтобы посидеть на лавочке в парке тоже предлагаете платить аренду лавочки??? По моему автору в конце дошел до абсурда...

Ответить

avatar